• OUR STAFF

      

    PRINCIPAL

    MRS. BARBARA GIEBEL

     

    ASST. PRINCIPAL

    KIMBERLY LICATO

     

    SECRETARIES

    NANCY CHALKER,  MS. VERONICA MASTANDREA, MS. DOMINICA GERMANI(P/T)

     

    PSYCHOLOGISTS

    TIJEN ERON, DR. ALISA SAMUELS-STEIN

     

    GUIDANCE

    GINA KELLY 

     

    SCHOOL NURSE

    CATHERINE ORT, MS. DAWN BOLLERMAN

     

    KINDERGARTEN

    CHRISTINE BRAY

    BARBARA DERMODY

    PATRICK NASH

    ALYSSA TOSCANO

    DEENA WILLIAMS

     

    1ST GRADE 

    NORA BALBER

    DEIRDRE FRONDA

    KIM GRENNAN

    VIRGINIA MCMAHON

    ANGELA PFEIFFER

    ELIZABETH VOGELEY

     

    2ND GRADE

    COLLEEN DERIU

    SHANNON GOLDSTEIN

    TERESA MARUSSICH

      LOREN MAROOF  

    BROOKE ROBERTS

     

    3RD GRADE 

    AMY BRANCH

    DEBBIE HART

    CLAIRE GALANEK 

    MELISSA RIORDAN

    KERRI TARASENKO

     

    4TH GRADE 

    MARIBETH BETSCH

    AMY BRANCH

    PATRICIA BRENNAN

    CHRISTINE CUOMO

    DENNIS TROTTIER

     

    5TH GRADE

    AMY BRANCH

    SERENA CAVOLO 

    MICHAEL DUDA

    MARCI HAWORTH

    NATALIE MILLER

     

     

    Teacher and Educational Assistants 

    NANCY AMITRANO(EA), PADMAWATTIE BABURAM(EA), KRISTEN BELLINI(EA), NANCY BETSCH(EA),

    KATRINA CERINI(EA), LINDA CICCHETTI(TA), LOIS COTILLETTA(EA), BRITTANY CRAWFORD(EA), MARY JANE DOWNING (TA), 

    MARIA DUNLOP(TA), ANNA FRANGOULIS(EA), JULIE FREITAS(TA), JANICEA FURLOW(EA), JENNIFER GALE(EA), 

    JULIET GOKBERK(TA),  BRENDA HAGA(TA), AMY INGUANTA(EA), MARIA KARAYIANNIS(TA), TERRY KING(EA),

    KRISTINA LEONE(EA), ROCIO LONGWORTH(EA),  FILOMINA MARCOTULLIO(EA), ANNA MELE(TA), BRITTANY MENTO(EA),

    MICHELE MIRANNE(EA), SHEILA PEPE(TA), MARI MARRA(EA), ANNAMARIA PALERMO(TA), CARYN POLISEO(TA), ANITA QUINN(EA),

    PHYLLIS ROTHMAN(TA), BARBARA SARLUCO(EA), TANYA SYDNOR(EA),  SANDRA VELASQUEZ(TA),  JO ANN WILSON(TA),

     

     

    COMPUTER LAB ASSISTANT

    MRS. TERESA TIBERIA

     

    READING

    MICHELE AMBROSIO

    MRS. MELISSA KOULOURIS

    PAULA POURAKIS(TU/TH/F)
    MRS. PAM TIRRITO

     

     

    PHYSICAL EDUCATION

    MRS. BRANDY MILLER

    MIKE KILLORAN(M/W/TH)

    KAITLYN CARTER(TU/TH)

     

     

    RESOURCE

    MRS. SARA CHIN

    JENNIFER NORTON

    NICK STAVRINOS

     

    LIBRARY

    MRS. SUZANNE MODY

     

    ART

    MRS. DAPHINE HARKINS

    ELIZABETH VINEIS(TU)

     

     

    MATH RESOURCE

    HEATHER O'SHEA

    MADELENE CAVALLO(M/W/eoF)

     

    PEP ENRICHMENT

        LISA CONWAY

     

    ESL

    ERICA ALBIN

    NICOLE FRIEDLANDER(AM only)

    CHRISTINE PISERCHIA

    CASSIDY WOLFERT

     

    MUSIC:  

    VOCAL:  MS. LIZ RIORDAN

                    WIND:  MS. JESSICA CASTANEDA

                    STRING:  MS. CARLY VALENTINE 

      

    SPEECH

    PATRICIA KIRK

    MARION TRAYNOR

    DEIDRE MCCOOEY

    ANNE-MARIE JONAS

     

     

    CUSTODIANS

    PAUL SANCHEZ

    RICARDO PLEITEZ

    RONALD FURLOW(NIGHTS)

    NESTOR DIAZ-SANCHEZ(NIGHTS)

     

    SECURITY GUARD
     MR. TOM GOLDEN